Diagnostyka

Z UWAŻNOŚCIĄ KU ZDROWIU

Badania nietolerancji pokarmowej IgG-zależnej

Badania nietolerancji pokarmowej IgG-zależnej to nowoczesne narzędzia o wysokiej wartości diagnostycznej, stanowiące istotny element postępowania klinicznego. Celem prowadzenia diagnostyki nadwrażliwości pokarmowej typu III zawsze powinno być trafne rozpoznanie pokarmu wywołującego reakcję. Wyselekcjonowane grupy pokarmów zebrane w panele FoodPrint®, FoodTest i FoodDetective™ pozwalają na dostosowanie badania do indywidualnych potrzeb pacjenta i prowadzonej terapii.
Badania nietolerancji pokarmowej IgG-zależnej – badania laboratoryjne
Ilościowy wynik badania w U/ml
Oznaczenie z niewielkiej ilości materiału (300 μl krwi włośniczkowej)
Czytelny wynik badania z podziałem na grupy pokarmów
Graficzne przedstawienie stopnia reaktywności
Szerokie panele antygenów pokarmowych
Innowacyjna aplikacja on-line do interpretacji wyników
Wysoka czułość ze względu na zachowanie trójwymiarowej struktury antygenów
Możliwość wykluczenia reakcji krzyżowych pomiędzy pokarmami

Badania mikrobioty jelitowej i markerów stanu zapalnego

Badania oceniające stan funkcjonalności przewodu pokarmowego oraz mikroflory jelitowej są niezbędnym narzędziem do prowadzenia kompleksowej i skutecznej terapii wielu schorzeń. Zarówno dysbiozy, jak i stany zapalne w obrębie jelit są powiązane z zaburzeniami przepuszczalności bariery jelitowej (ang. leaky gut syndrome). Obecnie zjawisko to jest uważane za jedną z możliwych przyczyn wzrostu występowania wielu chorób o charakterze przewlekłym m. in. chorób autoimmunologicznych i nadwrażliwości na pokarmy.

Dysbiozy i przedłużające się stany zapalne w układzie pokarmowym mogą prowadzić do zaburzeń homeostazy, co może mieć istotny wpływ na kondycję całego organizmu. Dlatego badania oceniające funkcjonalność jelit w rutynowej diagnostyce to kolejne niezbędne narzędzie do oceny stanu zdrowia pacjenta, pomocne w dobieraniu efektywnej terapii. 

Neuroprzekaźniki i hormony stresu

Czynniki wywołujące stres są bardzo różne, powszechnie przyjmuje się, że stres jest wywoływany czynnikami psychologicznymi np. trudną sytuacją życiową, wymagającą pracą. Jednak stres może wywoływać także nieprawidłowe odżywiane, brak snu, nadwrażliwości pokarmowe, kofeina, hałas, intensywny wysiłek fizyczny.
Kiedy stres staje się szkodliwy?
Stres jest fizjologiczną odpowiedzią na czynniki środowiskowe. Jednak w okresach zwiększonego poziomu stresu, organizm potrzebuje fazy regeneracji, podczas których układ neurohormonalny wraca do homeostazy. Zużyte neurohormony mogą być wtedy ponownie zsyntetyzowane i zmagazynowane w tkankach. Stres staje się przewlekły w momencie kiedy brakuje fazy regeneracji.
Jakie są konsekwencje przewlekłego stresu?
Skutki przewlekłego stresu mogą być bardzo poważne. Jednym z nich są choroby psychiczne jak depresja. Szacuje się, że z depresją żyje ponad 300 milionów ludzi na świecie, gdzie 800 000 z nich co roku umiera z powodu samobójstw. Przewlekły stres to także ryzyko chorób o podłożu organicznym jak zawał mięśnia sercowego, udar niedokrwienny mózgu, nowotwory, choroby autoimmunologiczne i alergie, zespół jelita nadwrażliwego, wrzody żołądka i dwunastnicy, migrena.
Syndrom wypalenia
Drażliwość
Wyczerpanie
Szybkie męczenie się
Niepokój
Problemy ze snem
Depresja
Brak zapału
Nadwaga
Otyłość
Cukrzyca
Apetyt na słodycze
Zniecierpliwienie
Zaparcia
Biegunki
Obniżone libido
Ból
Fibromialgia
Migreny
Nadwrażliwość jelit

Nutrigenetyka - styl życia zgodny z genami

Wiedza, w jaki sposób geny zmieniają naszą odpowiedź na składniki pokarmowe, umożliwia maksymalne wykorzystanie sposobu odżywiania w celu zapobiegania, a także leczenia różnych problemów zdrowotnych. Zindywidualizowana dieta w oparciu o wyniki badań genetycznych, może zapewnić optymalizację stanu odżywienia i uruchomić zasoby konieczne dla zapobiegania schorzeniom mającym związek z dietą.
Polimorfizmy, czyli różne warianty genów mogą wpływać na odmienną odpowiedź organizmu na określone składniki pokarmowe, takie jak cukry w mleku, gluten w pieczywie, kofeina w kawie oraz tłuszcze, białka i składniki mineralne zawarte w wielu innych produktach. Wszyscy znamy osoby, które nie tolerują laktozy lub nie mogą spożywać glutenu. Ponadto, niektórzy z nas mogą czerpać korzyść z ograniczenia spożycia kofeiny lub zwiększenia spożycia kwasów tłuszczowych omega 3, podczas gdy inni mogą stosować się jedynie do ogólnych zaleceń dotyczących spożycia każdego z nich.
Zmaksymalizuj wrodzony potencjał stosując plan żywieniowy oparty o twój kod genetyczny!

Witamina D i jej metabolity

Nowoczesne badanie metabolitów witaminy D z suchej kropli krwi
Statystyki pokazują, że ok. 90% polskiej populacji jest dotknięte niedoborem witaminy D. Bardzo istotne jest dobranie odpowiedniej dawki suplementacji oraz monitorowanie jej wpływu na zmiany stężenia witaminy D. Dlatego należy regularnie kontrolować poziom witaminy D.
Rola witaminy D jest kluczowa w utrzymywaniu prawidłowego stężenia wapnia we krwi, a tym samym odpowiedniej struktury i funkcji kośćca. Rozpoczęte w ostatnich latach szeroko zakrojone badania nad wpływem witaminy D na organizm ludzki ujawniły szereg jej innych zastosowań. Poza układem kostnym wpływa ona także na układy:
nerwowy
mięśniowy
immunologiczny
krążenia
rozrodczy
Prawidłowy poziom witaminy D zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby autoimmunologiczne, niektóre typy nowotworów, cukrzycę, choroby układu krążenia czy nadciśnienie tętnicze.