FAQ

Z UWAŻNOŚCIĄ KU ZDROWIU
najczęściej zadawane pytania

FAQ

Znajdziesz tutaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Jeżeli poniższe odpowiedzi nie są wystarczająco pomocne, skontaktuj się ze mną.
Co to jest analiza składu ciała?
Analiza składu ciała to nowoczesna metoda, która pozwala na błyskawiczne zbadanie Twojej kondycji zdrowotnej. W kilka sekund poznasz szczegółowe parametry swojego ciała (masa tkanki tłuszczowej, masa mięśni szkieletowych, zawartość wody w organizmie, BMI oraz wiele innych).
Jak przygotować się do analizy składu ciała?
Ok. 3 h przed badaniem staraj się nie spożywać dużych posiłków, nie pić płynów oraz nie ćwiczyć intensywnie. Do pomiaru przystąp z pustym pęcherzem. Podczas badania miej bose stopy, unikaj kremów.
Czy dieta jest jedna dla wszystkich?
Nie kseruję ani nie powielam tej samej diety dla wszystkich. Do każdego Pacjenta podchodzę indywidualnie. Przed przystąpieniem do układania planu żywieniowego zbieram szeroki wywiad żywieniowy oraz zdrowotny.
czy choroby mają wpływ na dobór diety?
Oczywiście stan zdrowia ma istotny wpływ na dobór składników, rozłożenie posiłków oraz makroskładników w ciągu dnia. Osoba chora na cukrzycę, z niedowagą, albo z zespołem jelita drażliwego, czy też alergik wymaga podjęcia innych strategii żywieniowych. Przy doborze diety należy również wziąć pod uwagę wiek i płeć.
Jak uniknąć efektu jo-jo?
Praca nie tylko nad jadłospisem, ale także duży nacisk nad zmianą nawyków żywieniowych, a także stopniowe rozszerzanie diety po zakończonej redukcji to sposób na uniknięcie efektu jojo. Musisz mieć jednak świadomość, że po zastosowaniu diety: kilogramy spadają, zdrowie się poprawia, ale dieta i zdrowy styl życia zostaje z Tobą na zawsze.
czy mogę robić małe odstępstwa od diety?
W moich dietach ujmuję również słodkie przekąski, składające się z nieprzetworzonych składników. Jeżeli Twoją słabością są słodycze, krakersy, czy wino, to zapewne będziemy musieli znaleźć odpowiedni kompromis pomiędzy Twoimi zachciankami, a faktycznym głodem i potrzebą jedzenia.
Wyjeżdżam na wakacje, co wtedy?
Wszelaki wypoczynek, wakacje, urlop, wolny weekend, traktujemy w pełni jako relaks. Nie oznacza to oczywiście, że koniecznie musisz się wtedy rzucać na zakazane do tej pory jedzenie. Jedz z głową, smakuj nowych potraw, próbuj nieznanej dotąd kuchni, jednak pamiętaj o zasadach i przede wszystkim nie przejadaj się.
jakie badania laboratoryjne warto wykonać?
Na pierwszą wizytę (w przypadku posiadania) warto zabrać ze sobą aktualne wyniki badań biochemicznych: morfologia z rozmazem, elektrolity (sód, potas, magnez, wapń), stężenie glukozy na czczo, profil lipidowy (cholesterol całkowity, HDL-cholesterol, LDL-cholesterol, trójglicerydy), kwas moczowy, TSH i enzymy wątrobowe (ALT, AST).